Normandy American Cemetery -SPOT035

Amerykański cmentarz w Normandii

Omaha Beach, Colleville, Francja
Słowa kluczowe dla tego miejsca
Walka Wyzwolenie Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Amerykański cmentarz w Normandii

Imponujący Amerykański Cmentarz Wojskowy w Colleville-sur-Mer jest miejscem pochówku 9.387 żołnierzy amerykańskich, którzy polegli podczas bitwy o Normandię. Cmentarz daje wyobrażenie, a jednocześnie wyraża szacunek dla ofiar poniesionych przez USA dla wyzwolenia Europy. Z tego punktu widać Plażę Omaha, najkrwawszą z sektorów lądowania operacji Overlord.

Amerykański Cmentarz Wojskowy w Colleville-sur-Mer jest najbardziej znanym cmentarzem wojennym w Normandii. Długie szeregi łacińskich krzyży i gwiazd Dawida z białego marmuru symbolizują ofiary złożone przez sprzymierzone narody – tutaj w szczególności przez Stany Zjednoczone Ameryki – po to, byśmy my mogli być wolni.

Cmentarz jest miejscem wyjątkowym i to nie tylko dlatego, że dominuje nad Plażą Omaha, gdzie Amerykanie odnieśli najcięższe straty. Dołożono też starań, by nadać mu wartości estetyczne. Wiele elementów składa się na niezapomniane wrażenie: półokrąg kolumn, misterne elementy rzeźbiarskie, lustrzana tafla wspaniałego stawu i utrzymany w nienagannym stanie park zamykający groby 9.387 amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli w dniu D-Day i podczas dalszych potyczek bitwy o Normandię. Na biegnącej półokręgiem od wschodniej strony miejsca pamięci ścianie widnieją nazwiska 1.557 żołnierzy zaginionych w walkach, mężczyzn, których ciał nie znaleziono lub nie zidentyfikowano.

Duże mapy i komentarze w loggiach wyjaśniają przebieg operacji alianckich w Normandii i północno-zachodniej Europie. Z cmentarza rozciera się panoramiczny widok na Plażę Omaha, a tablica poglądowa pokazuje strategiczne posunięcia w pierwszych dniach inwazji. Od 2007 r. jest tu też punkt turystyczny, gdzie można uzyskać informacje o przebiegu bitew.

Od czasu wizyty na cmentarzu prezydenta USA, Jimmy’ego Cartera w 1978 r. miejsce to wpisało się na listę obowiązkowych punktów programu przyjeżdżających amerykańskich prezydentów, często też amerykańska prasa nawiązuje doń, kiedy polityka zagraniczna obu krajów ściera się ze sobą. Drugi Cmentarz Amerykański w Normandii mieści się na rogatkach miasta Saint James.

Informacje turystyczne

W godzinach otwarcia cmentarza pracownicy pełniący dyżur w centrum dla zwiedzających udzielają informacji i wskazują krewnym miejsce pochówku ich bliskich.

Aby dowiedzieć się więcej, a także uzyskać informację dotyczącą godzin otwarcia, proszę odwiedzić stronę: https://www.abmc.gov/cemeteries-memorials/europe/normandy-american-cemetery#.WYlua1WrSUk

Galeria multimedialna

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie