Musée du Débarquement/D-Day Museum Arromanches - SPOT032

Muzeum D-Day w Arromanches

Place du 6 Juin, Arromanches, Francja
Słowa kluczowe dla tego miejsca
Walka Wyzwolenie Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Muzeum D-Day w Arromanches

Muzeum Lądowania (Muzeum D-Day) w Arromanches w Normandii ukazuje umiejętności techniczne, jakich wymagała prefabrykacja sztucznego portu dla Arromanches w Wielkiej Brytanii. Prezentację o charakterze edukacyjnym uzupełnia model i film pozwalając na lepsze zrozumienie widocznych gołym okiem pozostałości, które można oglądać przez ogromne okno wychodzące na zatokę.

The Musée du Débarquement (Muzeum D-Day) w Arromanches było pierwszym tego rodzaju obiektem zbudowanym po to, by przedstawić wydarzenia w Normandii począwszy od dnia 6 czerwca 1944 r. Sfinansowane ze sprzedaży wraków zaściełających teren przybrzeżny, muzeum zostało otwarte 5 czerwca 1954 r. Mieści się dokładnie na wprost lokalizacji byłego sztucznego portu.

Muzeum wyjaśnia, jak zbudowano sztuczne urządzenia portowe i jak ich użyto. Najpierw osadzono linię pływających falochronów (metalowe skrzynie w kształcie krzyża, zwane bombardonami). Następnie zbudowano nabrzeże zatapiając na miejscu zbędne frachtowce i uzupełniając je o linię olbrzymich kesonów betonowych o wadze 1.600-6.000 ton każdy. Kesony te, również wykonane w Wielkiej Brytanii, zostały przyholowane przez Kanał i zatopione we właściwym miejscu. Wreszcie, w zatoce stanęły pływające doki połączone z lądem pływającymi pomostami. Zarówno doki, jak i pomost wznosiły się i opadały wraz z przypływami zachowując światło kilku metrów.

Sposób funkcjonowania portu wyjaśnia model w budynku muzeum, zaś film prowadzi krok po kroku przez stadia projektowania, wykonania i montażu. Sugestywne obrazy dają wyobrażenie o sile sztormu w dniach 19 do 22 czerwca, który niemal zniszczył konstrukcję. Na zapleczu muzeum, a także na plaży można zobaczyć metalowe pozostałości pływającego pomostu sztucznego portu.

Informacje turystyczne

Aby dowiedzieć się więcej, a także uzyskać informację dotyczącą godzin otwarcia, proszę odwiedzić stronę: http://www.musee-arromanches.fr/accueil/index.php?lang=uk

Godziny otwarcia

Galeria multimedialna

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie