Memorial Pegasus - SPOT043

Muzeum Pegaza (Memorial Pegasus)

Avenue du Major Howard, Ranville, Francja
Słowa kluczowe dla tego miejsca
Walka Wyzwolenie
Liberation Route Europe

Muzeum Pegaza (Memorial Pegasus)

Dwa ważne mosty przez Kanał Caen oraz rzekę Orne były pierwszymi celami zdobytymi przez siły powietrznodesantowe w kampanii normandzkiej. Tuż po północy w dniu 6 czerwca 1944 r. niewielki oddział 6. Brytyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej zaskoczył niemiecki garnizon strzegący mostów. Muzeum Pegaza (Pegasus Memorial) odtwarza ich śmiałe akcje oraz walki Dywizji w Normandii.

Dla 6. Brytyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej najważniejszą misją w dniu 6 czerwca 1944 r. było przechwycenie w nienaruszonym stanie dwóch mostów przerzuconych nad dwoma równoległymi ciekami wodnymi: Kanałem Caen i rzeką Orne. Kontrola nad nimi umożliwiłaby oddziałom lądującym na plaży Sword szybkie natarcie na wschód od Orne.
Ponieważ bardzo ważnym elementem było zaskoczenie, misja ta była pierwszą akcją podjętą w sektorze brytyjskim w ramach D-Day.

Kompania 2. Oksfordzkiej i Buckinghamshire Piechoty Lekkiej pod dowództwem majora Howarda, wzmocniona siłami saperów, miała zostać zrzucona o godzinie 00:20 w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch mostów. Jeden z sześciu szybowców zboczył z trasy i wylądował kilkanaście kilometrów od celu, ale pozostałe pięć rozmieściło siły natarcia zgodnie z planem. Na moście nad Kanałem Caen, lepiej strzeżonym z dwóch przejść, oddziały nacierające zaskoczyły mały garnizon i zwyciężyły po krótkiej, choć zaciekłej walce. Most nad rzeką Orne, strzeżony tylko przez dwóch niemieckich wartowników, został przejęty bez jednego strzału. Do wzmocnionych przez innych spadochroniarzy w ciągu nocy ludzi majora Howarda dołączyli we wczesnych godzinach popołudniowych komandosi z 1. Brygady Służb Specjalnych, którzy o świcie wylądowali na plaży Sword.

Muzeum (znane pod nazwą Memorial Pegasus) wznoszące się pomiędzy oboma mostami upamiętnia tą śmiałą akcję oraz walki 6. Dywizji Powietrznodesantowej w Normandii. Wewnątrz znajduje się oryginalny most (zwany „Mostem Pegaza”), który w latach 90-tych został zastąpiony nowym ze względu na ruch rzeczny. Jest tu też rzeczywistej wielkości replika szybkiego szybowca Horsa.

Informacje turystyczne

Aby dowiedzieć się więcej, a także uzyskać informację dotyczącą godzin otwarcia, proszę odwiedzić stronę: http://www.memorial-pegasus.org/mmp/musee_debarquement/index.php?lang=uk

Galeria multimedialna

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie