Juno Beach Centre - SPOT047

Centrum Plaży Juno

Voie des Français Libres, Courseulles-sur-Mer, Francja
Słowa kluczowe dla tego miejsca
Walka Wyzwolenie
Liberation Route Europe

Centrum Plaży Juno

Centrum Plaży Juno jest czymś więcej niż muzeum poświęconym lądowaniom D-Day. Jest to miejsce pamięci, reprezentujące cały naród. Przypomina ono o uczestnictwie Kanady w II wojnie światowej oraz o jej ważnym przyczynku do wyzwolenia Europy Zachodniej. Sama Kanada wyszła z konfliktu przemieniona.

Otwarte od 2003 r., Centrum Plaży Juno mieści się naprzeciwko plaży w Courseulles-sur-Mer, w jednym z bunkrów, które chroniły wejście do zatoki, a który 3. Kanadyjska Dywizja musiała zneutralizować 6 czerwca 1944 r. Centrum Plaży Juno jest czymś więcej, niż muzeum lądowań D-Day. Jest to miejsce pamięci całego narodu. Poświęcone jest uczestnictwu Kanady w II wojnie światowej oraz jej ważnemu przyczynkowi do wyzwolenia Europy zachodniej.

Będąc wraz z Wielką Brytanią w stanie wojny począwszy od września 1939 r., Kanada poniosła znaczny wysiłek mobilizując wszystkie swe gospodarcze i ludzkie zasoby. Po przyspieszonej transformacji przemysłowej, stała się obok Stanów Zjednoczonych „arsenałem demokracji”.

Póki nie ogłoszono poboru, Kanada wysyłała za granicę tylko ochotników. Bolesne wspomnienia z I wojny światowej pobudziły napięcia między anglojęzycznymi i francuskojęzycznymi obywatelami na ten temat. Podczas konfliktu zmobilizowano ponad milion Kanadyjczyków, blisko połowę mężczyzn w wieku poborowym. Ostatecznie, kraj wyszedł z wojny przekształcony, z nienaruszoną jednością narodową.

Centrum Plaży Juno daje zwiedzającym pogląd na wysiłek wojenny Kanady w serii sześciu tematycznie zorganizowanych sal. Przenoszący duży ładunek emocjonalny film pod tytułem “Dans leurs pas” (“Oni idą z tobą”) pozwala wszystkim zidentyfikować się z historią jednego kanadyjskiego piechura.

Informacje turystyczne

Aby dowiedzieć się więcej, a także uzyskać informację dotyczącą godzin otwarcia, proszę odwiedzić stronę: http://www.junobeach.org

Ceny

Galeria multimedialna

Voie des Français Libres, Courseulles-sur-Mer, Francja +33 (0)2.31.37.32.17 http://www.junobeach.org

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie