Bayeux British Military Cemetery - SPOT037

Brytyjski Cmentarz Wojskowy w Bayeux

Boulevard Fabian Ware, Bayeux, Francja
Słowa kluczowe dla tego miejsca
Walka Wyzwolenie
Liberation Route Europe

Brytyjski Cmentarz Wojskowy w Bayeux

Na Wojennym Cmentarzu w Bayeux pochowanych jest niemal 4.000 brytyjskich żołnierzy. Jest to największy brytyjski cmentarz wojskowy z czasów II wojny światowej we Francji. Przylegający doń pomnik upamiętnia bezimiennych żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, którzy polegli w bitwie o Normandię, nawiązuje też do bliskich powiązań między Normandią a Wlk. Brytanią.

Brytyjski Cmentarz Wojenny w Bayeux jest największym angielskim cmentarzem z czasów II wojny światowej we Francji. Jest na nim pochowanych 4.000 żołnierzy brytyjskich i 181 kanadyjskich. Są tu też groby Australijczyków, Nowozelandczyków, żołnierzy z Afryki Południowej, Polaków, Rosjan, Francuzów, Czechów, Włochów i Niemców.

Brytyjska tradycja nakazuje grzebanie żołnierzy wraz z innymi towarzyszami broni, w pobliżu miejsca, w którym zginęli. Fakt ten wyjaśnia liczebność i zasięg geograficzny miejsc, w których można znaleźć groby żołnierzy brytyjskich. W samym departamencie Calvados jest dziewiętnaście cmentarzy wojskowych i niemal sto pomników.

Miasto Bayeux zostało wyzwolone 7 czerwca 1944 r. Zniszczenia były marginalne, ponieważ nie rozegrała się tu żadna większa bitwa. Bayeux służyło armii brytyjskiej za bazę podczas bitwy o Normandię. Wielu pochowanych tu żołnierzy zmarło w szpitalach polowych na południowy zachód od miasta.

Pomnik po drugiej stronie drogi wymienia nazwiska 1.801 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, którzy zginęli w bitwie o Normandię, a których ciał nie udało się znaleźć lub zidentyfikować. Napis na pomniku nawiązuje do Wilhelma Zwycięzcy, księcia Normandii koronowanego na króla Anglii w 1066 r.: “Nos a Gulielmo victi victoris patriam liberavimus” (“My, niegdyś zwyciężeni przez Wilhelma, teraz oswobodziliśmy kraj rodzimy zwycięzcy”).

Informacje turystyczne

Główne wejście oraz wejście od strony ulicy, na lewo od cmentarza, dostosowano dla osób na wózkach.

Muzeum Bitwy o Normandię jest usytuowane blisko cmentarza. W pobliżu znajduje się też pomnik poświęcony ponad 2.000 korespondentów wojennych, którzy zginęli wykonując swoją pracę i przygotowując materiał poświęcony konfliktom zbrojnym począwszy od 1944 r.

Aby dowiedzieć się więcej, a także uzyskać informację dotyczącą godzin otwarcia, proszę odwiedzić stronę: http://www.cwgc.org/find-a-cemetery/cemetery/2033300/BAYEUX%20WAR%20CEMETERY

Galeria multimedialna

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie