Dla ludności Gdańska koniec drugiej wojny światowej niekoniecznie oznaczał wyzwolenie. Nadejście Armii Sowieckiej oznaczało najpierw klęskę, a potem de facto nową okupację. Polacy, którzy osiedlili się w Gdańsku po wojnie, nie byli życzliwi sowieckiej dominacji. Dla wielu polityczne konsekwencje wojny trwały aż do 1989 r., kiedy to Polska stała się ponownie krajem niezależnym i demokratycznym.
Traktat Wersalski ustanowił Gdańsk (Danzig) wolnym miastem pod protektoratem ...
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku zostało założone 1 września 1979 r., w 40-tą ...
1 września 1939 r. Niemcy zaatakowali półwysep Westerplatte w porcie gdańskim. Atak ten wyznacza początek II wojny światowej. Mały polski garnizon utrzymał się przez siedem dni podtrzymując morale polskiego społeczeństwa. Po wojnie Westerplatte urosło do symbolu polskiego oporu wobec niemieckiej inwazji.
Koszary garnizonu Westerplatte, o silnie zbrojonej konstrukcji, stanowiły kręgosłup ...
W 1966 r. na półwyspie Westerplatte wzniesiono 25-metrowej wysokości pomnik. ...
Podczas niemieckiego szturmu na Westerplatte Mieczysław Słaby był odpowiedzialny ...
W miarę zbliżania się D-Day, Kent stał się sceną najszerzej zakrojonych działań dezorientujących czasów wojny, operacji Fortitude South. Aby zwieść armię niemiecką i zachować w tajemnicy rzeczywiste miejsce inwazji alianckiej na zachodnią Europę, wokół Dover podjęto szeroko zakrojone przygotowania militarne. Wszystko to jednak było jedynie atrapą.
Położenie na wysuniętej linii obrony Anglii sprawiło, że Dover od wieków było ...
W początkowej fazie II wojny światowej tunele zamku Dover służyły za centrum ...
Amerykański generał George Patton zdobył reputację w Afryce Północnej i na Sycylii. ...
6 czerwca 1944 r. wszedł do historii pod obecnie legendarną nazwą D-Day. Był to dzień lądowania aliantów na plażach Normandii, a jednocześnie najbardziej dramatyczna część operacji Overlord, która oznaczała początek wyzwolenia Europy Zachodniej spod niemieckiej okupacji.
Plaża Utah to kryptonim najbardziej wysuniętej na zachód plaży lądowania w dniu ...
Dwa ważne mosty przez Kanał Caen oraz rzekę Orne były pierwszymi celami zdobytymi ...
Latem 1944 roku, jako 19-letnia wolontariuszka, Chantal Nobécourt pracowała ...
Tocząca się między legendarnym lądowaniem w dniu 6 czerwca 1944 r., a wyzwoleniem Paryża w dniu 25 sierpnia, bitwa o Normandię jest często pomijana, choć przecież właśnie ta kampania zadecydowała o dalszym przebiegu wojny w północno-zachodniej Europie. Straty były olbrzymie: ponad 100.000 zabitych w ciągu 80 dni, w tym 20.000 cywilów.
Przygotowując się do operacji Overlord, stratedzy alianccy stwierdzili, że będą ...
Cmentarz w Bény-sur-Mer, oddalony o kilka mil od plaży Juno, jest jednym z dwóch ...
Operacja Pluto (nazwa będąca skrótem: Pipeline Under the Ocean, czyli rurociągu morskiego) to jedno z największych osiągnięć technicznych czasu wojny. Polegała ona na wytworzeniu i położeniu w poprzek Kanału La Manche olbrzymiego rurociągu między południową Anglią a Francją. W ten sposób można było bezpiecznie dostarczać paliwo oddziałom w Europie. Znaczenie rurociągu dla zapewnienia powodzenia działań alianckich po sierpniu 1944 r. było ogromne.
Wyzwolenie Paryża nie było priorytetem aliantów, ale okazało się konieczne wobec wybuchu w dniu 19 sierpnia powstania ludności cywilnej przeciwko Niemcom. Dlatego właśnie 2. Francuska Dywizja Pancerna została wysłana do Paryża i wkroczyła do miasta w dniu 24 sierpnia. 26 sierpnia na Polach Elizejskich odbyła się olbrzymia parada zwycięstwa.
Muzeum Historial Charles de Gaulle przedstawia historię człowieka, którego życie ...
W tragicznych dniach czerwca 1940 r. kapitan Philippe de Hauteclocque przedostał ...
Jesienią i zimą 1944/45 r. najdłuższa bitwa II wojny światowej na ziemiach niemieckich rozegrała się w lasach Huertgen. Wraz z tą bitwą, wojna rozpętana przez reżim nazistowski wróciła do Niemiec. Bitwa pociągnęła za sobą wiele ofiar po obu stronach. Dla amerykańskich żołnierzy sama nazwa lasów, rozpoczynająca się od sylaby „hurt” (ranić) stała się synonimem ran i śmierci.
Wojna pozbawiła Juliusa Erasmusa domu i rodziny. „Grabarz z Vossenack“ powrócił ...
W maju 1940 r. Holandię zajęły siły niemieckie. Potrzeba było pięciu lat, żeby ich stąd wyprzeć. Ostateczne natarcie mające na celu wyzwolenie całego kraju ruszyło w lutym 1945r. Miało to miejsce po nastaniu tzw. „głodu zimowego”, który kosztował życie 20.000 osób z terenów nadal okupowanych.
Betuwe, dolina zalewowa między rzeką Waal i Renem, stała się granicą dzielącą ...
Kapral Leo Major wylądował w Europie w dniu D-Day, po czym wziął udział w każdej ...
Operacja Market Garden była jednym z największych działań alianckich podczas II wojny światowej. Jej celem było zabezpieczenie mostów na rzekach Mozela (Maas / Meuse), Waal i na Renie w Holandii, aby ominąć silnie ufortyfikowaną niemiecką obronną Linię Zygfryda i zapewnić szybki marsz na Berlin.
Jednym z głównych celów operacji Market Garden było przechwycenie dwóch mostów ...
Podczas II wojny światowej okupanci niemieccy wymordowali 6 milionów Żydów ...
Na alianckie natarcie na Nadrenię złożyło się kilka operacji militarnych prowadzonych na dużą skalę w ostatnich miesiącach II wojny światowej w Europie. Dwoma naczelnymi celami połączonych operacji brytyjsko-amerykańsko-kanadyjskich było wyparcie Niemców z terenów na zachód od Renu oraz sforsowanie samej rzeki. W przypadku powodzenia ofensywa oznaczałaby ostateczny cios zadany ostatniej niemieckiej linii obrony na zachodzie.
Ostatnią przeszkodą w rozwinięciu natarcia na Nadrenię był sam Ren. Przeprawa ...
Cmentarz Wojenny Reichswald jest największym cmentarzem żołnierzy Wspólnoty ...
Bitwa o Berlin była jedną z ostatnich bitew II wojny światowej w Europie. Wojna wróciła tam, gdzie się zaczęła: do Berlina. Wielu żołnierzy i cywilów zginęło w zaciekłych walkach o każdy dom.
Po zajęciu Reichstagu przez oddziały radzieckie 1 maja 1945 r. klęska Niemiec ...
Schron kolejowy przy Friedrichstraße został zbudowany dla ochrony pasażerów ...
Radziecki generał pułkownik Nikołaj Bierzarin dowodził 5. Armią Uderzeniową ...
II wojna światowa w Europie zakończyła się wiosną 1945 r. wraz ze zwycięstwem aliantów nad nazistowskimi Niemcami. Los ludności niemieckiej leżał teraz w rękach czterech zwycięskich mocarstw: USA, Związku Radzieckiego, Wielkiej Brytanii i Francji. Całe Niemcy oraz samo miasto Berlin znalazły się pod wspólnym zarządem zwycięskiej czwórki.
5 czerwca 1945 r. najwyższe dowództwo mocarstw zachodnich po raz pierwszy spotkało ...
Cesarz niemiecki Wilhelm II zbudował pałac Cecilienhof dla swego syna, księcia ...
Svetoslao N. Hlopoff przybyl na wschód Francji w grudniu 1944 roku jako zolnierz, ...
Obóz koncentracyjny Stutthof powstał z myślą o wyeliminowaniu i prześladowaniu Polaków. W późniejszych latach wojny rola Stutthofu zmieniła się, od kiedy został włączony w planową eksterminację Żydów europejskich. Zanim Armia Sowiecka zdołała wyzwolić Stutthof, pozostałych przy życiu więźniów wysłano na potworne “marsze śmierci”.
Plany założenia obozu Stutthof stworzono na długo przed wybuchem wojny. Powstał ...
Muzeum Stutthof zajmuje teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. ...
Historia Petroneli Brywczyńskiej pokazuje, że nikt nie był bezpieczny podczas ...