Antonín Liška

Antonín Liška

14-07-1911 - 03-12-1998

Słowa kluczowe dla tej biografii
Walka Wyzwolenie Okupacja Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Antonín Liška

Antonín Liška studiował w Instytucie Nauczycielskim w Pilźnie, Akademii Wojskowej w Hranicach oraz na Wydziale Lotnictwa w Prościejowie. Jako porucznik w 1. Pułku Lotniczym T. G. Masaryka w latach 1937-1939, był pilotem samolotu myśliwskiego Avia B-534. W 1939 roku opuści okupowaną ojczyznę i przeniósł się do Polski.

Antonin Liška powiedział: „Po tym, co stało się w marcu 1939 roku, dalszą walkę za ojczyznę traktowałem jako obowiązek. Ponieważ aktywny opór w kraju nie był możliwy, wyjechaliśmy za granicę. Byłem wówczas świeżo po ślubie, nie była więc to dla mnie łatwa decyzja. Jednak moja żona musiała poświęcić dużo więcej, ponieważ była wtedy w ciąży. Nasz syn urodził się sześć miesięcy po moim wyjeździe”.

Jego żona Maria, przez ponad rok była więziona w obozie koncentracyjnym w Svatoboricach założonym przez siły okupacyjne dla rodzin żołnierzy, którzy wstąpili do wojsk alianckich. Po klęsce Polski, Liška został wzięty do niewoli przez Związek Radziecki, który dokonał inwazji na Polskę ze wschodu. W 1940 roku został uwolniony i ostatecznie udało mu się dotrzeć do Anglii. W 1941 roku szkolił się u RAF z pilotowania samolotów Spitfires w 312. dywizjonie czechosłowackim. Do 29 czerwca 1942 roku przelatał 151 godzin.

Tego feralnego dnia Liška miał poważny wypadek spowodowany awarią samolotu lub też działaniem wroga, wskutek czego spędził osiem miesięcy w szpitalu. W 1945 roku wrócił do Czechosłowacji, gdzie otrzymał wiele wyróżnień. W 1989 roku nadano mu tytuł honorowego obywatela Pilzna. Liška otrzymał także tytuł honorowego przewodniczącego miejskiego Aeroklubu. Był także utalentowanym pisarzem – opublikował trzy książki opowiadające o jego doświadczeniach z czasów wojny: Cienie na niebie (1946), Jak zawstydzić śmierć (1983) oraz Wędrówki mężczyzn (1992). Za swoje dzieła Liška otrzymał Nagrodę Miasta Pilzna. Pochowany został w rodzinnych Hranicach.

Galeria multimedialna

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie