Republika Czeska

Czechosłowacja powstała po I wojnie światowej. Kraj był jednym z pierwszych, który padł ofiarą nazistowskich Niemiec i jednym z ostatnich wyzwolonych w czasie wojny.

Liberation Route Europe

Liberation Route w Europie w Republika Czeska

Na ludność Czechosłowacji składało się kilka grup mniejszościowych, w tym duża mniejszość niemieckojęzyczna zamieszkała w pobliżu niemieckiej granicy w regionie zwanym Kraj Sudetów. Hitler wykorzystał obecność tej grupy jako pretekst do przejęcia Sudetów w 1938 roku. Francja i Wielka Brytania, sojusznicy Czechosłowacji, zgodziły się raczej na to, niż na wojnę. W marcu 1939 roku Niemcy zajęły resztę kraju. Czechosłowacja była jednym z ostatnich okupowanych krajów. Wyzwoliły ją Front zachodni oraz Związek Radziecki. Podczas wojny, Czechosłowacja posiadała aktywny ruch oporu : tysiące Czechów walczyło u boku sił zachodnich i sowieckich.

Doświadcz historii

Wybrana historia: Wyzwolenie Pilzna

W 1945 roku stało się jasne, że nazistowskie Niemcy przegrają wojnę. W maju w kilku miejscach, w tym w Pilźnie czeska ludność wystąpiła przeciwko niemieckim siłom okupacyjnym. W tym samym czasie Armia Czerwona zbliżała się do kraju od strony Wschodu, a Alianci z Zachodu.

Ostatni etap wojny
Na tym obrazie:
Wyzwolenie Pilzna
Czołg Sherman 16. Dywizji pancernej podczas wyzwolenia Pilzna 6 maja 1945 roku.

5 maja 1945 roku mieszkańcy Pilzna stanęli przeciwko nazistowskim okupantom. Pilzeńczycy wyszli na ulice i zaczęli niszczyć nazistowskie symbole. Niemieckie siły zareagowały oblegając miasto w celu uniknięcia powstania. Ludność cywilna Pilzna liczyła na jak najszybsze przybycie amerykańskich sił zbrojnych.
6 maja o godzinie 8 amerykańskie czołgi 16. Dywizji pancernej wkroczyły do miasta. Pierwszą jednostką w mieście był oddział dowodzony przez pułkownika Charles Noble. Amerykańskie siły spotkały się ze sporadycznym oporem niemieckich żołnierzy, którzy strzelali do nich z katedralnej wieży. Szybko okazało się jednak, że dalsza walka jest daremna i niemiecki dowódca generał von Majewski podjął decyzję o poddaniu się. Około 14:15 generał von Majewski podpisał akt kapitulacyjny zakazującą dalszego oporu ze strony niemieckiej. Potem popełnił samobójstwo na oczach swoich podwładnych i żony.

Do 16. dywizji pancernej dołączyła 2. dywizja piechoty i 17. batalion strzelców belgijskich złożony z 700 wolontariuszy, którzy dołączyli do amerykańskiej armii po wyzwoleniu Liège. Kilka pomników i tablic pamiątkowych w mieście przypomina o alianckich siłach zbrojnych, które brały udział w wyzwoleniu Pilzna.

Przeczytaj całą historię