Belgii

Belgii

Początek: Brussels Koniec: Brussels Czas trwania:

Belgii

Bitwa o Ardeny (16 grudnia 1944 – 25 stycznia 1945) była największą niemiecką ofensywą kampanii rozpoczętej w gęsto zalesionym regionie Ardenów w Walonii w Belgii, Francji i Luksemburgu na froncie zachodnim pod koniec II wojny światowej w Europie. Niespodziewany atak całkowicie zaskoczył wojska alianckie. Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych zostały najbardziej dotknięte i poniosły największe straty ze wszystkich operacji podczas wojny. Pod koniec grudnia 1944 roku, alianci, wzmocnieni przez oddziały armii Pattona i 30. Korpusu Brytyjskiego pod dowództwem Montgomery, rozpoczęli kontrofensywę i stopniowo wyparli niemieckie wojska. Pod koniec stycznia 1945 roku, Niemcy wycofali się za Linię Zygfryda.

Trasa na mapie

Dzień 1

Przybycie do Brukseli i zakwaterowanie w hotelu w Brukseli.

Dzień 2

Wycieczka po Brukseli oraz wielu muzeach i historycznych miejscach. Wizyta w Muzeum Armii Królewskiej i Historii Wojny. Odwiedź Parlament Europejski i oraz Centrum dla Zwiedzających Parlamentu Europejskiego w Brukseli i spójrz z nowej perspektywy na tę instytucję oraz proces integracji europejskiej. Spacer po Wielkim Placu. Zakwaterowanie w Brukseli.

Dzień 3

Wyjazd do regionu Ardenów i Bastogne, gdzie odbyła się ofensywa o Ardeny. Po drodze przystanek i wizyta na Amerykańskim cmentarzu i miejscu pamięci w Henri-Chapelle Po przybyciu do Bastogne,

odwiedzanie Pomnika Mardasson i nowego Muzeum Wojny Bastogne. Nocleg w Bastogne.

Dzień 4

Odwiedź historyczne miejsca związane z wojną w regionie Bastogne, takie jak Nuts Cave, Pomniki Pattona, okopy Bois Jacques i miejscowość Foy. Zakwaterowanie w okolicy Bastogne.

Dzień 5

W godzinach porannych odwiedź koszary Bastogne i Muzeum Bitwy o Ardeny. Po południu wizyta u Jacks Woods i w miejscu pamięci Kompanii Braci podczas ofensywy o Ardeny, a następnie powrót do Brukseli. Nocleg w Brukseli.

Dzień 6

Krótki przejazd w kierunku północnym do Mechelen i Willebroek. Belgia nie została oszczędzona przez horror faszyzmu, a obozy koncentracyjne i Fort Breendonk w Willebroek są wstrząsającym i zdumiewającym przykładem tych tragicznych wydarzeń. Miejsce pamięci nawiązuje do wszystkich którzy, w przeróżny sposób, walczyli o wolność, przeciwstawiali się prześladowaniom i którzy cierpieli jako ofiary rasizmu i ślepego fanatyzmu. Odwiedź również Obóz Dossin, który naziści wykorzystywali jako obóz przejściowy od 1942 do 1944 roku i skąd 26000 Żydów i Romów zostało deportowanych do Auschwitz-Birkenau. Nocleg w Brukseli.

Dzień 7

Zakończenie wycieczki.