The La Roche Museum of the Battle of the Ardennes (Musée de la Bataille des Ardennes) - SPOT216

Muzeum Bitwy w Ardenach w La Roche (Musée de la Bataille des Ardennes)

Rue Châmont 5, La Roche-en-Ardenne, Belgia
Słowa kluczowe dla tego miejsca wartego uwagi
Bombardowania Zniszczenia Walka Wyzwolenie Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Muzeum Bitwy w Ardenach w La Roche (Musée de la Bataille des Ardennes)

Muzeum Bitwy w Ardenach opisuje dzieje bitwy oraz wyzwolenia La Roche i pobliskich miejscowościach leżących na lewym brzegu rzeki Ourthe podczas alianckiej kontrofensywy w dniach 3-16 stycznia 1945 r. W latach 1944-1945 La Roche zostało niemal całkowicie zniszczone; zginęło 114 mieszkańców.

Niemiecka ofensywa w Ardenach rozpoczęła się 16 grudnia 1944 r. W nocy z 18 na 19 grudnia wokół La Roche-en-Ardennes pojawili się pierwsi żołnierze. Miasteczko zajęli Amerykanie, 21 grudnia jednakże zdobyli je Niemcy. Od 23 grudnia amerykańskie samoloty zaczeły bombardowania pozycji niemieckich w Ardenach, szczególnie samego La Roche, gdzie znajdował się most na Ourthe. La Roche zostało wyzwolone 11 stycznia 1945 r., jednakże walki o okoliczne miejscowości trwały jeszcze pięć dni. W czasie bitwy w Ardenach zniszczeniu uległo 90% zabudowań. Zginęło 114 mieszkańców.

Założone w 1992 r. Muzeum Bitwy w Ardenach (Musée de la Bataille des Ardennes) koncentruje się na roli żołnierzy brytyjskich w wyzwoleniu Ardenów. Oczywiście wiele też mowy o wojskach amerykańskich i niemieckich, ich uzbrojeniu i wozach bojowych. Rozmieszczona na trzech poziomach wystawa obejmuje około 1500 m2. Zwiedzający mogą zobaczyć ponad 120 manekinów żołnierzy amerykańskich, angielskich, niemieckich, a nawet szkockich, ubranych w mundury i sprzęt podarowany przez weteranów bitwy. Zobaczyć można też bogatą kolekcję broni ręcznej i ciężkiej, przedmiotów osobistych jak i reliktów znalezionych na polu bitwy, kilkanaście pojazdów oraz sławną maszynę szyfrującą Enigma, złamaną przez Polaków. Codzienne życie żołnierzy podczas bitwy ukazują liczne fotografie. Na ścianach Muzeum znajdują się mapy poszczególnych etapów bitwy, wyświetlany jest też film nakręcony w styczniu 1945 r. po wyzwoleniu La Roche.

Informacje turystyczne

Ciekawostki w okolicy La Roche, zobacz: http://www.batarden.be/site/en/curiosites.html.

Godziny otwarcia Aby dowiedzieć się więcej, a także uzyskać informację dotyczącą godzin otwarcia, proszę odwiedzić stronę: http://www.batarden.be/site/en.html

Galeria multimedialna

Muzeum Bitwy w Ardenach w La Roche (Musée de la Bataille des Ardennes)

Niemiecka ofensywa w Ardenach rozpoczęła się 16 grudnia 1944 r. W nocy z 18 na 19 grudnia wokół La Roche-en-Ardennes pojawili się pierwsi żołnierze....

Rue Châmont 5, La Roche-en-Ardenne, Belgia +3284411725 http://www.batarden.be/site/en.html

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie

Witamy na naszej nowej stronie internetowej. Strona jest jeszcze w budowie, a treść jest nieustannie dodawana, dlatego też zapraszamy do odwiedzenia naszej strony w niedalekiej przyszłości, aby zobaczyć zmiany, których dokonaliśmy. Mamy nadzieje, że strona się Państwu spodoba! Bardzo liczymy na feedback, który możecie Państwo umieścić na naszym Facebook’u.