Martyred town of Houffalize

Męczeńskie miasteczko Houffalize

20-12-1944 - 16-01-1945

Cour de l'Abbaye, Houffalize, Belgia
Słowa kluczowe dla tego miejsca historycznego
Bombardowania Zniszczenia Wyzwolenie Terror i eksterminacja
Liberation Route Europe

Męczeńskie miasteczko Houffalize

Houffalize było położone na strategicznym skrzyżowaniu nad rzeką Ourthe, dokładnie w centrum Wybrzuszenia, na południe od Liege i tuż za północną granicą Bastogne. W okresie od 20 grudnia 1944r. do 16 stycznia 1945r., kiedy Houffalize było zajęte przez niemieckie oddziały, samoloty alianckie wielokrotnie powtarzały naloty na miasto. Podczas walk zginęło 189 cywilów, a 350 domostw zostało niemal doszczętnie zniszczonych.

Wszystko zdarzyło się, kiedy ludność belgijska ciesząca się właśnie odzyskaną wolnością przygotowywała się do świąt. Niespodziewanie, ostrzał i salwy zabrzmiały na nowo. Cywile znaleźli się w pułapce, w samym centrum walk. Bitwa o Wybrzuszenie kosztowała życie 3.000 żołnierzy, zebrała też bogate żniwo wśród ludności cywilnej. 250 osób zostało zamordowanych przez oddziały niemieckie. Tych haniebnych aktów mordu, podobnie jak w Stavelot czy Bande, dopuściło się SS i SD.

Równą liczbę ofiar śmiertelnych wśród Belgów należy przypisać Siłom Alianckim. Małe miasteczka w Ardenach, leżące na ważnych skrzyżowaniach w pagórkowatym terenie pociętym połaciami bagnistymi, co sprawiało, że drogi miały kluczowe znaczenie dla przemieszczania się czołgów, stały się sceną zaciętych i wyniszczających walk. Jednym z takich miast było Bastogne, a za nim kolejne, jak Malmedy, Houffalize, La Roche i Saint Vith. Każde z nich, będące swoistym punktem rozrządowym, zostało niemal całkowicie zmiecione z powierzchni ziemi przez Siły Powietrzne U.S.A. W trzech belgijskich prowincjach: Namur, Liege i Luxemburg co najmniej 11.000 zabudowań zostało zniszczonych. Złapani jak w sieć wojsk cywile chronili się w powszechnie spotykanych w tym regionie piwnicach o grubych, kamiennych ścianach. Dawały one stosunkowo bezpieczne schronienie przed walkami lądowymi, natomiast żadne miejsce nie było bezpieczne podczas bombardowań. Większość ludności przebywała w piwnicach bez żywności, ubrań i ogrzewania podczas najostrzejszej zimy odnotowanej w ludzkiej pamięci.

Domy w Ardenach odbudowano, ale śmierć nadal wisiała nad regionem. Niosła ją sama ziemia usiana więcej niż setkami tysięcy niewybuchów.

 

Galeria multimedialna

Cour de l'Abbaye, Houffalize, Belgia

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie