Liberation of Brussels - POI207

Wyzwolenie Brukseli

03-09-1944 - 04-09-1944

Grote Markt, Brussels, Belgia
Słowa kluczowe dla tego miejsca historycznego
Wyzwolenie Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Wyzwolenie Brukseli

W niedzielę, 3 września 1944r., na krótko przed godziną 20:00, Druga Armia Brytyjska wkroczyła do Brukseli drogą Avenue de Tervuren. Na Bulwarze Waterloo oswobodzicieli przywitały tłumy radosnych Belgów świętujących wyzwolenie stolicy.

W dniu 2 września 1944r. Dywizja Pancerna Gwardii dowodzącego nią generała Allan’a Adair znajdowała się w regionie Douai. Późnym wieczorem generał dywizji Brian Horrocks, dowódca XXX Korpusu Brytyjskiego, wydał rozkaz wymarszu na Brukselę. Wymarsz nastąpił wczesnym rankiem 3 września, a do wieczora, po szybkim przemarszu, Kawaleria Przyboczna i wraz z nią Gwardia Walijska weszły do miasta. Oddziały pokonały ponad 120 km w jeden dzień.

Niemcy uciekli rankiem, ale przed odjazdem podpalili budynek sądu, aby zniszczyć znajdujące się tam jeszcze w archiwach dokumenty. Pomimo wysiłków podejmowanych dla stłumienia ognia, mieszkańcy nie byli w stanie zapobiec zapadnięciu się miedzianej kopuły. Wieczorem gwałtowne starcia wybuchały nadal w Parc du Cinquantenaire między partyzantami a żołnierzami niemieckimi.

Następnego dnia, 4 września, ramię w ramię z Brytyjczykami wkroczyła 1 Belgijska Brygada zwana też Brygadą Piron. Mieszkańcy Brukseli byli zdumieni widząc swych współziomków wśród wyzwolicieli. W dniu 7 września generał Montgomery oficjalnie spotkał się w ratuszu z burmistrzem Jef’em Van Meulebroek. Pułkownik Piron otrzymał gratulacje od Mongtomery’ego za militarne dokonania brygady podczas kampanii w Normandii.

8 września do miasta powrócił rząd na uchodźstwie Huberta Pierlota. W kraju została przywrócona prawowita władza. Nikt nie spodziewał się, że zima przyniesie bitwę w Ardenach.

Galeria multimedialna

Wyzwolenie Brukseli

W dniu 2 września 1944r. Dywizja Pancerna Gwardii dowodzącego nią generała Allan’a Adair znajdowała się w regionie Douai. Późnym wieczorem generał dywizji...

Grote Markt, Brussels, Belgia

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie

Witamy na naszej nowej stronie internetowej. Strona jest jeszcze w budowie, a treść jest nieustannie dodawana, dlatego też zapraszamy do odwiedzenia naszej strony w niedalekiej przyszłości, aby zobaczyć zmiany, których dokonaliśmy. Mamy nadzieje, że strona się Państwu spodoba! Bardzo liczymy na feedback, który możecie Państwo umieścić na naszym Facebook’u.