Jack’s wood

Bois Jacques

21-12-1944 - 13-01-1945

Le bois Jacques, Foy, Belgia
Słowa kluczowe dla tego miejsca historycznego
Walka Wyzwolenie
Liberation Route Europe

Bois Jacques

Niewielka miejscowość Foy, ledwie cztery kilometry na północ od Bastogne, przy drodze do Houffalize, w dniach 21 grudnia 1944 – 13 stycznia 1945 r. znalazła się w rękach niemieckich. Amerykańscy żołnierze bronili się w lasku Bois Jacques.

W lasku Bois Jacques wciąż widoczne są ślady bitwy pod Bastogne w postaci okopów i dołków strzeleckich, w których amerykańscy żołnierze chronili się przed ogniem przeciwnika. W trakcie bitwy panowały trudne warunki. Zima była surowa; temperatura spadała nocami nawet do -28 stopni Celsjusza. Amerykanie nie tylko musieli poradzić sobie z pięciokrotnie liczniejszym przeciwnikiem, ale brakowało im zimowego umundurowania, amunicji, żywności i środków medycznych. Z powodu złej pogody niemożliwe było zaopatrywanie z powietrza ani wsparcie lotnicze. Dopiero po Bożym Narodzeniu, gdy pogoda się poprawiła, rozpoczęły się zrzuty zaopatrzenia. W styczniu przybyły posiłki. Do lasku przybyła kompania Easy z 2 batalionu 506 Pułku Piechoty Spadochronowej; żołnierze okopali się w lesie, dla zabezpieczenia się przed ogniem. Obie strony nieustannie prowadziły ogień z możdzierzy, wyrzutni rakietowych i armat. Kompania Easy poniosła najcięższe straty w dniach 9-13 stycznia. Tego ostatniego dnia kompania uderzyła na Foy i po walkach o każdy dom odzyskała miejscowość. Straty obu stron były poważne, jednak Foy zostało wyzwolone.

Walki w Ardenach przyniosły sławę kompanii Easy. Unieśmiertelnił ją Stephen E. Ambrose w swej książce “Kompania Braci”, która skupia się na historii kompanii. Nakręcony na jej podstawie serial telewizyjny okazał się globalnym sukcesem.

 

Galeria multimedialna

Le bois Jacques, Foy, Belgia

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie