Baugnez Massacre

Masakra w Baugnez

17-12-1944 - 17-12-1944

Route de Luxembourg, 10, Baugnez Massacre, Belgia
Słowa kluczowe dla tego miejsca historycznego
Walka Terror i eksterminacja Zwycięzcy i pokonani
Liberation Route Europe

Masakra w Baugnez

17 grudnia 1944 r. koło skrzyżowania dróg pod Baugnez koło Malmedy niemiecka grupa bojowa Peipera zabiła 84 amerykańskich jeńców wojennych. Masakra ta była jedną z wielu zbrodni wojennych popełnionych przez żołnierzy Peipera w tych dniach.

Niedługo wcześniej Hitler rozpoczął w Ardenach swoją ostatnią ofensywę. Rozpoczęte w grudniu 1944 r. uderzenie było desperacką próbą przebicia się od Luksemburga do Antwerpii. Celem zgrupowania podpułkownika Peipera z 1 Dywizji Pancernej SS było opanowanie mostów na Moze i dotarcie do Antwerpii. W trakcie uderzenia Niemcy natknęli się na amerykański 285 batalion obserwacyjny artylerii, który zmierzał do 7 Dywizji Pancernej w St Vith. Słabo uzbrojeni Amerykanie pojęli, że ich sytuacja jest beznadziejna, i postanowili kapitulować.

Około 120 amerykańskich jeńców zgromadzono koło Baugnez na przydrożnej łące. Z nieznanego do dzisiaj powodu Niemcy nagle otworzyli do jeńców ogień, zabijając 84 z nich.
Podczas niemieckiej ofensywy w Ardenach miały miejsce inne mordy na jeńcach wojennych, później zaś też na belgijskich cywilach. Do zbrodni doszło w Bande, Noville, Stavelot, Bourcy, Houffalize, Cheneux, La Gleize, Stoumont, w rejonie Stavelot i Trois-Ponts, w Lutrebois i Petit Their.

W 1946 r. domniemanych sprawców masakry pod Baugnez postawiono przed Trybunałem Wojskowym w Dachau. Proces w sprawie “Masakry w Malmedy” dotyczył wszystkich zbrodni, o które oskarżono grupę bojową Peipera. Przed sądem stanęło ponad 70 oskarżonych. Ogłoszono 43 wyroki śmierci, jednak żadnego nie wykonano. 22 oskarżonych skazano na dożywocie.

Informacje turystyczne

Warto odwiedzić “Centrum Historyczne Baugnez 44” - 10, Route de Luxembourg 4960 Malmedy. http://www.baugnez44.be

Galeria multimedialna

Route de Luxembourg, 10, Baugnez Massacre, Belgia

Powiązane miejsca warte uwagi, miejsca wydarzeń i biografie