Belgia

Belgia została zaatakowana przez Niemcy w maju 1940 roku. W wyniku ataku w belgijskich Ardenach armia niemiecka pokonała państwa koalicji antyhitlerowskiej wiosną 1940 roku. Nastąpiły cztery lata okupacji do wyzwolenia Belgii w 1944 roku. 

Liberation Route Europe

Liberation Route w Europie w Belgia

W maju 1940 roku armia niemiecka zaatakowała Belgię i zdołała okrążyć wojska sojusznicze w wyniku szybkiej ofensywy w Ardenach. Podczas trwającej cztery lata okupacji, tysiące mieszkańców Belgii straciło życie a znaczna część ludności żydowskiej została deportowana. W latach 1944-1945 Belgia odzyskała znaczenie strategiczne, gdy alianci podczas ofensywy w Ardenach próbowali odzyskać kontrolę nad portem w Antwerpii , a armia niemiecka podjęła ostatnią próbę zmiany losów wojny.

Biografie

Doświadcz historii

Wybrana historia: Wyzwolenie Belgii

W dniu 2 września 1944r. oddziały alianckie przekroczyły granicę belgijską w kilku różnych miejscach. Proces wyzwolenia przebiegł szybko: w ciągu dziesięciu dni większość kraju została oswobodzona Nie oznaczało to jednak końca niemieckiej okupacji. Dwa miesiące później Hitler zaskoczył aliantów, uderzając w Ardenach.

Szybka sprawa
Na tym obrazie:
Wyzwolenie Belgii
Czołgi amerykańskie koło Gelin w Belgii, 3 września 1944 r.

2 Armia USA kierująca się na Tournai przekroczyła granicę belgijską rankiem 2 września w wiosce Cendron (Hainaut). Tego samego dnia władze niemieckie i belgijscy kolaboranci nazistowscy spakowali walizki. Po drugiej stronie, żołnierze brytyjscy pod Douai otrzymali rozkaz wymarszu na Brukselę. 2 Armia Brytyjska weszła na teren Belgii w dniu 3 września. O godzinie 20:00 Brytyjczycy wraz z belgijską Brygadą Piron wkroczyli do stolicy. W dniu 17 września już niemal całe terytorium kraju było wolne. Tak szybkie wyzwolenie było zasługą szczególnie aktywnych Grup Oporu, które służyły za przewodników oddziałom alianckim, zapobiegały dokonywaniu zniszczeń przez uciekających Niemców, na przykład portu w Antwerpii, i tropiły kolaborantów.

Oddziałom alianckim zgotowano w Belgii powitanie godne bohaterów. Miasta i wsie tonęły we flagach amerykańskich, brytyjskich, francuskich, sowieckich i – oczywiście - belgijskich. Belgowie przynosili wszystko, co było autentyczną rzadkością: prawdziwą kawę, czekoladę, Coca-Colę, papierosy, muzykę– jazz i znacznie więcej. Przywrócono legalne władze belgijskie. Pod nieobecność Króla Leopolda III, w dniu 20 września Regentem został wyznaczony Książę Karol. Przejście do życia w pokoju nie miało być łatwe (zagrożenie porządku publicznego, rywalizujące stronnictwa polityczne, kwestia Leopolda III, kryzys społeczny). Okupant się wycofał, przyszedł czas kary dla „kolaborantów”. Sądy wojskowe wymierzały sankcje, ale społeczeństwo samo sięgało po akty będące formą społecznego wymiaru sprawiedliwości (golenie głów kobietom, liczne przypadki linczu, choć egzekucji sensu stricto było niewiele). Niemcy jednak nie podjęli jeszcze decyzji o poddaniu się. W dniu 16 grudnia Hitler rozpoczął ostatnią ofensywę znaną pod nazwą Bitwy o Wybrzuszenie. Tereny belgijskie zostały oswobodzone całkowicie dopiero w dniu 4 lutego 1945r.

Przeczytaj całą historię