Centrum Plaży Juno

Centrum Plaży Juno jest czymś więcej niż muzeum poświęconym lądowaniom D-Day. Jest to miejsce pamięci, reprezentujące cały naród. Przypomina ono o uczestnictwie Kanady w II wojnie światowej oraz o jej ważnym przyczynku do wyzwolenia Europy Zachodniej. Sama Kanada wyszła z konfliktu przemieniona.

Otwarte od 2003 r., Centrum Plaży Juno mieści się naprzeciwko plaży w Courseulles-sur-Mer, w jednym z bunkrów, które chroniły wejście do zatoki, a który 3. Kanadyjska Dywizja musiała zneutralizować 6 czerwca 1944 r. Centrum Plaży Juno jest czymś więcej, niż muzeum lądowań D-Day. Jest to miejsce pamięci całego narodu. Poświęcone jest uczestnictwu Kanady w II wojnie światowej oraz jej ważnemu przyczynkowi do wyzwolenia Europy zachodniej.

Będąc wraz z Wielką Brytanią w stanie wojny począwszy od września 1939 r., Kanada poniosła znaczny wysiłek mobilizując wszystkie swe gospodarcze i ludzkie zasoby. Po przyspieszonej transformacji przemysłowej, stała się obok Stanów Zjednoczonych „arsenałem demokracji”.

Póki nie ogłoszono poboru, Kanada wysyłała za granicę tylko ochotników. Bolesne wspomnienia z I wojny światowej pobudziły napięcia między anglojęzycznymi i francuskojęzycznymi obywatelami na ten temat. Podczas konfliktu zmobilizowano ponad milion Kanadyjczyków, blisko połowę mężczyzn w wieku poborowym. Ostatecznie, kraj wyszedł z wojny przekształcony, z nienaruszoną jednością narodową.

Centrum Plaży Juno daje zwiedzającym pogląd na wysiłek wojenny Kanady w serii sześciu tematycznie zorganizowanych sal. Przenoszący duży ładunek emocjonalny film pod tytułem “Dans leurs pas” (“Oni idą z tobą”) pozwala wszystkim zidentyfikować się z historią jednego kanadyjskiego piechura.

Słowa kluczowe


Mapa

Pokaż na mapie

Informacje turystyczne

xMinimalny czas potrzebny na zwiedzenie muzeum: 1h30. Należy zarezerwować dodatkowy czas na zwiedzenie wystawy czasowej.

Darmowy parking; pomieszczenia klimatyzowane; ułatwienia dla osób na wózkach.

Centrum czynne codziennie od kwietnia do października (centrum dostępne dla grup również poza tym okresem po wcześniejszej rezerwacji) Możliwe zwiedzanie parku Juno z przewodnikiem (45 min). Dwujęzyczni kanadyjscy przewodnicy (angielski/francuski) dostępni w Juno Beach Centre.
-4 wycieczki dziennie w kwietniu, maju, wrześniu I październiku (oprócz 31 października): w godz. od 10:30 do 14:30 po angielsku
w godz. od 11:30 do 15:30 po francusku
-8 wycieczek dziennie w czerwcu, lipcu i sierpniu:
10:30 | 11:30 | 14:30 | 16:30 po angielsku
11:00 | 15:00 | 16:00 | 17:00 po francusku
za wyjątkiem 5 i 6 czerwca w związku z uroczystościami rocznicowymi

Biuro informacji turystycznej znajduje się w Courseulles-sur-Mer, 5 rue du 11 Novembre.

Historie (14)

Więcej